Windows 10- ustawienia prywatności

Microsoft informuje na swojej stronie internetowej, że zależy mu na ochronie prywatności każdego użytkownika. Pewnie tak jest, w końcu daje nam możliwość wyłączenia pewnych funkcji, które mogłyby ją naruszać. Zainstalowanie systemu Windows 10 z domyślnymi opcjami wiąże się z wydaniem zgody na przesyłanie na serwery giganta z Redmond wielu danych, które gromadzimy na komputerze i nie tylko. Domyślna konfiguracja pozwala na uruchomienie synchronizacji takich elementów jak: kompozycje wizualne, ustawienia przeglądarki, hasła, preferencje językowe, czy też dane logowania do naszych sieci bezprzewodowych. Microsoft oficjalnie informuje, że może zbierać i przechowywać informacje o m.in. lokalizacji urządzeń, zainstalowanych programach, danych z kalendarza, poczty elektronicznej oraz wiadomości, kontaktów, historii wyszukiwania, a nawet sam sposób wykorzystywania urządzenia.

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które naszym zdaniem powinny zostać wyłączone, jeśli cenimy (choć trochę) naszą prywatność.

Dobrze jest rozpocząć od samego początku - instalacji systemu. Zaraz po jej zakończeniu i kilku restartach komputera, pojawia się ekran na którym wybieramy opcję Dostosuj ustawienia.

1

Musimy w tym miejscu wyłączyć jak najwięcej opcji, by móc chronić nasza prywatność. Rysunek poniżej wskazuje dokładnie które opcje należy wyłączyć.

2a

Przechodzimy dalej. Kolejny ekran należy dostosować jak poniżej:

3

Pojawia się pierwsza interesująca opcja, pozwalająca na wiele dogodności w sytuacji korzystania z wielu urządzeń. Opcja posiadania konta Microsoft pozwala na synchronizację wszystkich ustawień systemu. Zalecamy nie tworzenie konta online. Najlepszym wyjściem jest pominięcie tego kroku.

4

Na tym wstępna konfiguracja dobiega końca, kolejne ustawienia dostępne są już w docelowym systemie. Będąc na pulpicie należy kliknąć w Start a następnie wybrać opcję Ustawienia.

5

Microsoft wydaje się, że odrobił lekcję i w jednym konkretnym miejscu zgromadził wszystkie najważniejsze funkcje systemu. Ekran poniżej prezentuje wygląd Ustawień systemu Windows 10 oraz wybór pierwszej funkcji wymagającej szczególnej konfiguracji.

6

Poniżej prezentujemy wzór zgodnie z którym należy dostosować swój system. Tylko w ten sposób można ograniczyć wyciek informacji z naszego komputera.

7891011121314151617181920

W następnym kroku musimy powrócić do głównego ekranu Ustawień, gdzie wybieramy funkcję Aktualizacja i zabezpieczenia.6b

W zakładce Windows Update wybieramy Opcje zaawansowane.

21

W nowo otwartym oknie musimy wybrać sposób dostarczania aktualizacji.

22

A następnie wyłączyć pobieranie aktualizacji z innych komputerów, tym samym blokując rozsyłanie ich ze swojego komputera.

23

Następnie wracamy do funkcji Aktualizacja i zabezpieczenia, gdzie przechodzimy do zakładki Windows Defender. Konieczne jest skonfigurowanie ustawień według poniższego rysunku.

24

Jeżeli korzystamy z laptopa musimy znowu powrócić do głównego ekranu Ustawień i wybrać funkcję Sieć i Internet.

6a

W zakładce Wi-Fi przechodzimy do Zarządzania ustawieniami sieci Wi-Fi.

25

Wyłączamy dwie opcje zaznaczone poniżej.

26

Kończmy konfigurację na sprawdzeniu ostatniej funkcji. Po powrocie do głównego ekranu Ustawień wybieramy funkcję Konta.

6c

Następnie przechodzimy do zakładki Synchronizowanie ustawień. Musimy tylko sprawdzić czy konfiguracja przypomina tą, która jest przedstawiona na poniższym screenie.

27

Jeśli wszystko zostało poustawiane jak należy, to można stwierdzić, że konfiguracja prywatności naszego komputera w panelu Ustawień systemu została zakończona.

Comments are closed.