FAQs

Q?

Ile kosztują domeny? Czy nie taniej byłoby, gdybym zarejestrował domenę w NASK samodzielnie?

A.

Cena domen jest zróżnicowana (krajowe, funkcjonalne, regionalne). Dokładny cennik domen znajdziesz tutaj. Nie pobieramy dodatkowych opłat za rejestrację domen. Prócz tego posiadamy system zniżek dzięki czemu ceny oferowanych przez nas domen są ponad 50% niższe niż oficjalne ceny NASK.

Q?

Czym różnią się domeny .pl, .com.pl i miasto.pl?

A.

Rozróżniamy domeny krajowe (np. pl), funkcjonalne (com.pl, biz.pl) i regionalne (olkusz.pl, krakow.pl). Rodzaj domeny nie wpływa na jej funkcjonalność. Warto jednak inwestować w domeny krótkie (pl i com.pl) gdyż internauci nie znający adresu Twojej strony często wpisują "na chybił-trafił" adres www.nazwafirmy.pl lub www.nazwafirmy.com.pl. Dla polskich kientów ważne jest by domena posiadała końcówkę pl, dzięki czemu nie będzie problemów z rejestracją strony w znanych katalogach np. Onet czy WP. Niektóre domeny (aliasy) uniemożliwiają późniejsze skuteczne wypozycjonowanie stron, dlatego nie zalecamy korzystania z tzw. darmowych domen.

Q?

Co to jest domena? Czy muszę ją mieć?

A.

Domena jest to unikatowy adres internetowy przedstawiony za pomocą znaków alfanumerycznych. Inaczej mówiąc jest to adres internetowy przedstawiony w sposób łatwy do zapamiętania np. www.portalion.pl lub www.onet.pl. Podczas komunikacji komputerów w sieci internetowej nazwy domen są zamieniane na numery IP, które są rzeczywistymi adresami internetowymi. Konwersją nazw zajmują się serwery DNS.
Posiadanie własnej domeny umożliwia łatwe zapamiętania nazwy strony www oraz skojarzenie nazwy domeny z nazwą firmy.
W ramach świdczonych usług możemy zająć się w Twoim imieniu załatwieniem spraw związanych z nabyciem i obsługą domeny.
Należy rozróżnić domeny od aliasów (często nazywanych darmowymi domenami). Spis rzeczywistych obsługiwanych przez nas domen znajdziesz tutaj.

Q?

Gdzie fizycznie znajdują się serwery i do jakich łącz są podpięte?

A.

Nasza infrastruktura sieciowa składa się z kilkudziesięciu serwerów dedykowanych kolokowanych w Poznaniu oraz kilkunastu serwerów dzierżawionym w Hetzner w Niemczech. Dla klientów którzy zlokalizowani są w Polsce, zapewniamy dostęp do swoich kont w Polskiej lokalizacji.

Q?

Co się dzieje po przekroczeniu dopuszczalnego limitu transferu?

A.

Po przekroczeniu limitu, strona zostaje zablokowana do czasu skontaktowania się z nami. Wyjściem z sytuacji jest dokupienie dodatkowych GB lub przejście na wyższy pakiet hostingowy.

Q?

Czy wasz hosting obsługuje bazy danych? Ile baz mogę założyć w ramach jednego konta www?

A.

Tak. Obsługujemy bazy danych MySQL i PostGreeSQL. Nasze konta www nie posiadają limitu ilości baz danych. Również wielkość poszczególnych baz jest ograniczona wyłącznie pojemnością danego konta.

Q?

Ile stron www mogę umieścić w ramach jednego pakietu hostingowego?

A.

W naszych pakietach hostingowych nie ma limitu podpiętych domen i subdomen, można więc utrzymywać na nich dowolną liczbę stron www. W praktyce liczba stron jest ograniczona tylko pojemnością konta.

Q?

Czy mogę zmienić zakupiony wcześniej pakiet hostingowy zanim upłynie “okrągły” termin płatności?

A.

Oczywiście, parametry pakietów hostingowych można zmienić w każdej chwili. Zmiana pakietu jest bezpłatna.

Q?

Co trzeba zrobić, żeby moja strona znalazła się na czołowych miejscach w wyszukiwarkach?

A.

Stworzenie strony www nie jest równoznaczne z jej obecnością w wyszukiwarkach i katalogach internetowych. Po zrobieniu strony należy ją wypozycjonować. Pozycjonowanie to specjalistyczna usługa, której efekt polega na podniesieniu rankingu strony www w serwisach wyszukiwawczych. Osiąga się to poprzez odpowiedni dobór słów kluczowych, optymalizację kodu strony www oraz inne skomplikowane zabiegi.
Wykonanie usługi profesjonalnego pozycjonowania jest pracochłonne i zajmuje kilka miesięcy. Pamiętaj: codziennie powstaje i jest pozycjonowanych tysiące stron www dlatego trzeba mieć świadomość, że w wielu wypadkach pozycjonowanie to proces ciągły a nie jednorazowy.

Q?

Gdzie będą się znajdować się moje strony www?

A.

Twoja strona www musi być umieszczona na serwerze www. Można skorzystać z darmowego konta www lub umieścić ją na serwerze komercyjnym ponosząc opłatę abonamentową. Usługa ta nazywa się hosting. Przed podjęciem decyzji należy porównać parametry i możliwości poszczególnych kont www, tak aby nie ponosić opłat za funkcje hostingu, które nie będą wykorzystywane. Wykonaną przez nas stronę możesz umieścić na naszym serwerze www.

Q?

Mam znajomego (kolegę), który robi strony www. Dlaczego warto wybrać wasze usługi?

A.

Na rynku istnieje ogromna liczba firm i osób, które oferują robienie stron. Jednak stworzenie estetycznego i funkcjonalnego serwisu to proces bardzo złożony, wymagający wiedzy z zakresu informatyki, projektowania graficznego, marketingu oraz sieci internetowej. Dlatego tylko firmy zajmujące się na co dzień tą tematyka, posiadające specjalistów z w/w dziedzin mogą zaoferować pełnowartościowy produkt - profesjonalne strony www. Nie warto oszczędzać na zrobieniu strony i zlecać to osobom o nieznanych kompetencjach i wątpliwych umiejętnościach. Poświęć czas i zobacz czym odznaczają się dobre strony www.

Q?

Jak długo trwa i ile kosztuje tworzenie stron internetowych?

A.

Czas wykonania strony www może wynosić 1-2 dni lub 1-2 miesiące. Wszystko zależy od stopnia złożoności strony - czyli od oczekiwań klienta. Na pracochłonność wpływają głównie: ilość elementów graficznych oraz animacji do wykonania, liczba podstron oraz forma dostarczonych przez klienta materiałów. Zbudowanie prostej witryny jedynie w oparciu o teksty i zdjęcia dostarczone przez klienta trwa o wiele krócej niż stworzenie witryny, dla której wymagane jest zaprojektowanie elementów graficznych i animacji. Dokładny czas realizacji oraz cena możliwe są do wyznaczenia po ustaleniu z klientem wszystkich detali dotyczących witryny.

Q?

Co to jest strona internetowa?

A.

Strony internetowe (www) są kawałkiem kodu, do którego podłączony jest tekst, grafika oraz czasami animacje flash i dźwięk. To co widać na ekranie jest wizualizacją tego kodu. Strona internetowa może być pojedyncza (tzw. wizytówka internetowa) lub rozbudowana: złożona ze strony głównej i nieograniczonej liczby podstron. Pomiędzy stronami występują połączenia zwane linkami lub hiperlinkami.